Kā izvēlēties pareizo autokrēslu savam bērnam: drošība un komforts
Ceļā galvenais ir bērna drošība, pēc tam jau seko Jūsu un Jūsu bērna komforts.
Autosēdeklis ir netikai ierīce ar drošības funkcijām, bet arī ērta vieta mazulim, kur viņš var spēlēties un gulēt. Nolaidīga attieksme braukšanai bez autokrēsla ir nepieļaujama pat īsos ceļojumos. Kā arī autokrēsls neļaus bērnam traucēt Jūs braukšanas laikā.
Labāk sākt lietot speciālus sēdekļus jau kopš bērna dzimšanas, lai gan Jūs, gan Jūsu bērns pierastu pie tā. Pie tam, autokrēsla uzbūve ievērojami paceļ bērnu virs pasažiera sēdvietas tā, ka viņš varēs lūkoties pa logu.
Pavisam nesen autokrēsli tika ieviesti obligātā izmantošanā braukšanas laikā un tāpēc daudzi vecāki vēl joprojām apmulst no autosēdekļu daudzveidīga piedāvājuma klāsta.
Izvēloties autokrēslu pirmkārt ir jāpievērš uzmanība bērna svaram un vecumam, kam tiek domāts šis krēsls.
Bērnu autosēdekļu klasifikācija.
Nav vienotas krēslu klasifikācijas visiem ražotājiem, taču nosacīti tie tiek sadalīti pēc bērna svara sekojoši:
1) līdz 13 kg (vecumā līdz 12-15 mēnēšiem). Šie krēsli var tikt izmantoti no pašas dzimšanas un pēc izskata atgādina šūpulīti, kurā mazulim ir ļoti ērti gulēt un mammām ir viegli tos pārvietot pateicoties speciālam rokturim. Šīs grupas krēsliņiem ir trīspunktu drošības jostas, rokturis pārnēsāšanai, kapucis vai jumtiņš. Šāda tipa autokrēsli tiek stiprināti ar muguru braukšanas virzienā.
2) no 9-18 kg (7 mēn. – 4,5 gadi). Šo modeļu mugura var regulēties trijos virzienos, zem galvas ir paredzēts speciāls mīksts spilventiņš, sāni un roku balsti nodrošina maksimālu aizsardzību.
3) no 9 līdz 36 kg (7 mēn. – 12 gadi). Mazulis, kas sver līdz 22 kg labi jutīsies krēslā ar sāniem un speciālu galvgali, bet paaudzies bērns jau varēs sēdēt uz speciāla piestiprināma sēdekļa, kas atgādina spilvenu. Tā kā bērns sēž jau pietiekami augstu, var sākt izmantot piesprādzēšanai parastās drošības jostas.
4) no 4 gadiem var izmantot jau atsevišķus sēdekļus, kas pēc izskata atgādina spilvenu. Un bērnam būs interesanti lūkoties pa logu.
Autokrēsla uzbūves īpatnības.
Krēsla uzbūvei jābūt pareizas anatomiskas formas (šāda uzbūve būs bērniem ērta un veicinās pareizās stājas attīstību) un no triecienizturīgas plastmasas vai metāla. Ļoti ērta ir iespēja mainīt slīpuma leņķi sēdeklim, kas jau piestiprināts pie pasažiera sēdvietas.
Īpaši iesakāmi ir autokrēsli, kas ir papildus aprīkoti ar muguras augstuma un platuma, krēsla spilvena augstuma, sānu augstuma, galvgala un drošības jostu fiksatoru regulēšanas iespējām. Un lai bērns nepārgurstu, krēslam ir jābūt aprīkotam ar papildus kāju atbalstu.
Pārvalkam ir jābūt no speciālas mikrofibras vai no dabīga auduma. Tiem ir jābūt viegli noņemamiem un izmazgājamiem. Mīkstie ieliktnīši un spilventiņi padarīs braucienu vēl komfortablāku.
Stiprinājumiem ir jābūt vienkāršiem un vienlaikus ar aizsardzību no bērna patvaļīgas atvēršanas.
Drošības jostas mēdz būt trīspunktu un piecpunktu. Pēdējā noturēs pat visaktīvāko bērnu. Īpaši labi ir, ja drošības jostas ir papildus aprīkotas ar spilventiņiem, lai pasargātu no berzēšanas bērna jūtīgo ādu. Pievēršat uzmanību drošības jostu regulēšanas iespējām. Tos ir ērtāk regulēt bērnam paliekot sēdēt autokrēslā.
Rezultāti.
Izvēloties autosēdekli pieveršat uzmanību sekojošām nozīmīgām lietām:
1) Vienmēr pastāv iespēja nopirkt universālu sēdeklīti, kas tiek regulēts bērnam augot un ļaus ieekonomēt naudiņu. Taču atceraties, ka tie ir mazāk droši, nekā autosēdeklīši, kas domāti vienai vecuma grupai;
2) Nekad nepērciet lietotus krēslus, jo šādam autosēdeklim var būt neredzami bojājumi. Un ja nav instrukcijas, būs grūti pareizi ievietot krēsliņu;
3) Ļoti labi, ja autokrēslu ražotājs specializējas tikai uz autokrēsliem, vai uz pašām automašīnām;
4) No papildus funkcijām ļoti patīkama lieta ir iebūvētas austiņas, kas uzjautrinās bērnu ceļojuma laikā;
5) Autokrēsla pasē ir jābūt norādījumam, ka šis krēsls der Jūsu automašīnas markai un modelim. Tomēr pēdējā laikā ļoti populāri ir kļūvuši universālie autokrēsli, kas der jebkurai automašīnai;
6) Izvēlaties krēslu kopā ar bērnu. Iesēdiniet viņu, piesprādzējiet. Bērnam ir jabūt komfortabli.