Новости

Как выбрать коляску

Rati – tā ir pirmās nepieciešamības lieta, un pret to pirkšanu vajag attiekties īpaši rūpīgi. Ja Jūs dzīvojat mājā ar liftu, tad pirms tam, kad nopērkat ratus, izmēriet platumu pašā šaurākajā vietā (starp durvīm), kā arī garumu. Ir bijuši gadījumi, kad vecāku nopirktie rati, neieiet lifta durvīs.

Tādas pašas darbības ar ratiem ir jāizdara veikalā. Ratu platumu izmēra pēc riteņiem. Neticiet pārdevējiem, kuri apgalvos, ka tieši šie rati ieiet visos pasaules liftos, viņiem vajag pārdot preci.

Kādi mēdz būt rati?

Visus ratus var sadalīt grupās:

 • Klasiskie rati ar kulbu

Šīs ir ratu visizplatītākais modelis, der bērniem līdz 8 mēnešiem, jo bērni tajos galvenokārt guļ. Mēdz būt gadījumi, ka dažiem aktīvākiem bērniem jāsāk ātrāk lietot pastaigu ratus, jo viņi cenšas izkāpt no kulbas.

 • Rati „Divi vienā”
Tas ir, kad komplektā ir kulba un pastaigu variants.
 • Rati „Trīs vienā”

Tas ir komplekts, kad bez kulbas un pastaigu varianta iespējams uzstādīt vēl 0+ kategorijas automašīnas sēdekli.

 • Rati Transformeris

Rati, kuru guļvietu var pārtaisīt par sēdekli pastaigai.

 • Pastaigu rati

Paredzēti bērniem, kuri māk sēdēt.

Prasības, kurām vajadzētu atbilst ratiem priekš bērna no 0 līdz 8 mēnešu vecumam:
 1. Ratiem jābūt viegliem.

Pēc grūtniecības un dzemdībām mātes organisms ir atslābināts, tāpēc savā priekšā stumt smagus ratus ir ļoti grūti. Neskatoties uz ražotāju iepakojuma norādīto svaru, svars var būt liels, bet rati viegli un otrādāk. Lai noskaidrotu cik rati ir viegli un ērti, pirms pirkšanas, paviziniet tos un paceliet, it kā censtos uzbraukt uz trotuāra, tad kļūs viss skaidrs. Pie pirkšanas bieži liekas, ka rati ir viegli, bet kad ieliek apģērbtu mazuli mamma saprot, ka ar pūlēm tiek galā ar tādiem ratiem. Tāpēc esot veikalā Jūs ratos varat ielikt kaut ko smagu, piemēram, somu, lai stādītos priekšā, cik apmēram svērs rati, kad ratos būs mazulis ar drēbēm.

 1. Ratiem jābūt plašiem.

Kulbai jābūt plašai un dziļai, kurā bērns ziemas apģērbā jūtas ērti un brīvi. Svarīgs ir arī ratu dziļums. Jo dziļāks, jo labāks.

 1. Ratiem jābūt lieliem riteņiem

Tas ir nepieciešams labākai manevrētspējai. Ar maziem riteņiem būs grūti uzbraukt uz trotuāra.

  • Riteņi var būt piepūšami un parasti.

Protams, piepūšamie riteņi brauc viegli, bet, ja jūs dzīvojat parastos pilsētas apstākļos, atšķirība nav liela. Piepūšamajiem riteņiem ir liels mīnus, ja riteņi uzbrauc uz asa priekšmeta, riepa var saplīst, un jāmeklē speciālists, lai to salabotu. Kā arī periodiski riteņi ir jāpiepumpē.

 1. Drošības nolūkos, ratiem jābūt izturīgam rāmim.

Drošs rāmis – tas ir, kas atrodas zem ratu rāmja apvilktā auduma. Viņam ir jābūt ar labu ventilāciju.

 1. Materiālam, no kura ir izgatavoti rati, ir jābūt izturīgam un viegli tīrāmam.

Daži rati apvilkti ar kokvilnas audumu. Tas nav praktisks materiāls, jo tādu ir grūti tīrīt. Kā arī vajadzētu ņemt vērā, ka zilā krāsa vairāk kā citas krāsas saulē izbalē, bet gaišas krāsas rati ātri smērēsies.

 1. Regulējamais rokturis

Rokturim jābūt regulējamam pēc augstuma. Tas ir ļoti praktiski, jo ar tādiem ratiem var pastaigāties jebkurš ģimenes loceklis. Tāpat rokturis ar regulējamo augstumu padara ratus kompaktus un palīdz ievietot nelielā liftā.

 1. Labi, ja ratiem ir liels groziņš, jeb kabata kur glabāt mantas un produktus.

Ratu apakšā groziņam ir jābūt stingram un vēlams dziļam. Ļoti parocīgi, ja ratiem komplektā ir soma, kura piestiprināma pie roktura. Ja tādas somas nav, iesakām tādu iegādāties.

 1. Iekšējam pārklājam jābūt viegli noņemamam

Pārklājam ir jābūt no kokvilnas auduma, bet vēl labāk, ja tas būtu no trikotāžas, tas ir viegli noņemams un mazgājams.Bērnam būtu patīkamāk, ja pārklājs būtu ar zīmējumiem, jo pastaigas laikā būtu uz ko skatīties.

 1. Ja jums ir daudz jābraukā, tad pievērsiet uzmanību, lai Jūsu izvēlētie rati būtu viegli salokāmi un ieliekami automašīnā.
 2. Ratiem jābūt labiem amortizatoriem.
 3. Bremžu sistēmai ieteicams būt nevis uz katra riteņa atsevišķi, bet kopējai, novietotai starp riteņiem.
KO LABĀK IZVĒLĒTIES: kulbu, „Divi vienā” vai Transformeri?

Šo jautājumu sev uzdod praktiski visi vecāki. Protams, Jums būs pašiem savs viedoklis.

Ļoti daudzas mammas izdara savu izvēli par labu “kulbai”.

Pirmais iespaids, ka «Divi vienā» ir labs ekonomiskais variants, taču praksē tie izrādās neparocīgi. Pastaigas variants atrodas augstu un bērnam sagādā grūtības patstāvīgi iekāpt ratos. Tādi rati ar pastaigas variantu ir daudz smagāki un ar mazāku manevrēšanas spēju, nekā parastai pa staigai” domātie rati. Paaugušos bērnu ir grūtāk uzraudzīt, tādēļ pastāv risks, ka bērns var izkrist no ratiem, ir bijuši gadījumi, kad bērni ir izkrituši no ratiem un lielā augstuma dēļ smagi savainojušies. Tāpēc ratu„Divi vienā” īpašnieki pēc tam pērk parastos pastaigu ratus.

Kas attiecās uz “Transformeri”, šie rati ir smagāki, kulbai nav stingro malu, pūš cauri vējš un vecākiem nākas papildus pirkt pastaigu ratus, tā kā izdevumi par Transformeri neatmaksājas. Tādiem ratiem vajadzīgs kulbas ieliktnis ziemai, taču pēc ieliktņa ievietošanas bērnam paliek pavisam maz vietas.

Trīsriteņu rati

Trīsriteņu rati – šie rati ir domāti priekš tādiem, kas mīl kaut ko neparastu vai ekstravagantu.

Viņi nav tik praktiski, kā parastie tradicionālie modeļi, bet piesaista uzmanību.

Trīsriteņu rati var būt :
  • Universālie – uz rāmja, pēc nepieciešamības, uzliekama kulba, vai pastaigu variants, vai automašīnas sēdeklis;
  • Transformeri – der bērniem no 0 līdz 3 gadiem,
  • Pastaigas – ar regulējamu atzveltni.
Lai izvēlētos trīsriteņu ratus vajag rēķināties ar sekojošiem apstākļiem :
  • Rati var virzīties sāniski. Rati ar fiksētu priekšējo riteni nav manevrēt spējīgi, kaut gan cenas ziņā ir samērā lēti.
  • Protams, labāk ir izvēlēties ratus, kuriem priekšējais ritenis griežas. Pie nepieciešamības riteni var nofiksēt, vai atstāt brīvi griezties.
  • Visiem trīsriteņu ratiem uz roktura ir rokas bremze. Dažos modeļos tā bloķē ne tikai priekšējo, bet arī aizmugurējos riteņus. Lētos modeļos šis atribūts vairāk ir kā dekorācija.
Kādi trūkumi ir trīsriteņu ratiem?
 1. šie rati ir nestabili. Piemēram, pie uzbraukšanas uz trotuāra vienā momentā rati paliek uz viena riteņa un ir liela varbūtība, ka rati var apgāzties. Risks palielinās, ja priekšējais ritenis brīvi kustās un nav nofiksēts.
 2. liela daļa tādu ratu paredzēti jauniem un fiziski spēcīgiem vecākiem. Vecākai paaudzei būs grūti vadīt tādus ratus.
 3. dažiem modeļiem lielas grūtības sagādās braukšana pa sniegu.
Kādām prasībām jāatbilst pastaigu ratiem?
Galvenās prasības pastaigu ratiem:
 1. Rati nedrīkst būt ļoti mazi.

Pastaigu ratiem nemēdz būt lieli riteņi. Pievērsiet uzmanību, lai riteņi nebūtu pārāk mazi un nestabili. Ja Jūsu pārvietošanās vietā ir slikti ceļi, tad iegādājieties modeļus ar lielākiem riteņiem.

 1. Ļoti ērti pagriežamie riteņi.

Pagriežamie riteņi ratus dara vieglus un mobilus, bet viņi ir domāti tikai braukšanai pa līdzenu asfaltētu ceļu. Ja dzīvojat lauku rajonā, kur ceļi ir nelīdzeni, tādi riteņi jums nederēs.

 1. Pārliekamais rokturis.

Labi ja rokturi var pārlikt tādā veidā, ka bērns braucot var redzēt vecāku seju, un stumjot bērnu ar muguru pret sevi. Tas ir izdevīgi bērnu turēt redzeslokā. Diemžēl ratiem ar pārliekamu rokturi nav pagriežamo riteņu.

 1. Labi, ja rati ir nolaižami horizontālā līmenī.

Ratos, kuri nav nolaižami horizontālā līmenī bērnam ir grūti gulēt un kaitīgi bērna mugurkaulam.

 1. Ratu audumam jābūt viegli kopjamam.

Pastaigu ratos audums ir ļoti svarīgs, kā parastiem ratiem, jo bērns ir paaudzies un bieži pats kāpj iekšā ratos.

 1. Obligātie atribūti – aizsargbarjera un elkoņu balsti.

Rati bez aizsargbarjeras ir bīstami, jo bērns no ratiem var izkrist. Kā rāda prakse, vecāki neizmanto drošības siksnas, kuras ir visos modeļos, jā un bērni siksnas nemīl.

 1. Punkti 1,2,7 un 9 izvēle parastiem ratiem ir tikpat svarīga, kā arī pastaigu ratiem.

Daži vecāki dod priekšroku pastaigu ratiem ar lieliem (traktora) riteņiem. Tie ir dārgi modeļi, ērti lietojami braukšanai pa sniegu un nelīdzenu ceļu.

Tomēr jāņem vērā, ka daži šie modeļi neieiet mazos liftos, neieiet automašīnas bagāžniekā un ir diezgan smagi.

Rati dvīņiem

Šī informācija var ieinteresēt vecākus, kuri gaida dvīņus, kā arī tos vecākus, kuriem ir bērni ar nelielu gadu starpību.

Divvietīgajiem ratiem ir tādas pašas prasības kā parastiem.

 1. Variants, kad bērni sēž viens otram blakus, tas ir paralēli viens otram.

Pēc psihologa ieteikuma, šis modelis ir labs ar to, ka bērniem ir vienāds attālums no mammas. To nevar teikt par ratiem, kuriem sēdekļi ir novietoti viens aiz otra. Dvīņu vecāki atzīmē to, kad paaugušies bērni sāk dauzīties un aiztikt viens otru, kā arī traucē gulēt. No tā var izvairīties ja iegādājās ratus kur sēdekļi ir viens aiz otra.

Pārdošanā ir rati ar vienu kopēju kulbu priekš diviem bērniem, kā arī rati ar divām savienotām kulbām. Rekomendējam otro variantu, jo katru kulbu var noregulēt individuāli, pēc katra bērna vajadzībām.

 1. Tandēms. Bērnu sēdekļi ir viens aiz otra.

Šie rati šauri un manevrēt spējīgi, bet aizmugurē sēdošajam bērnam praktiski nekas nav redzams. Ja esat iegādājušies šādus ratus, tad būtu ieteicams periodiski bērnus mainīt vietām, lai neveidotos kompleksi.

Gribētos atzīmēt, ka šajos modeļos sagādās problēmas nolaist priekšējo sēdekli līdz horizontālam līmenim. Vecāki piebilst, ka bērni tādos ratos aizmieg dažādos laikos, kamēr priekšā sēdošais mazulis visu laiku var pētīt apkārtni, tikmēr aizmugurē sēdošai mazulis praktiski neko neredz un tādēļ ātrāk aizmieg. Dažāda diendusas laika dēļ, nav parocīgs vecākiem.

Rati ceļošanai.

Šī nodaļa var interesēt vecākus, kuri daudz ceļo ar maziem bērniem.

Ir tādi modeļi, kas saucās „sistēma ceļošanai”, šiem modeļiem uz rāmja (kulbas vietā) var uzlikt auto sēdekli. Tāpēc braucot ceļojumā kulbas vietā var lietot tikai auto sēdeklīti. Šis variants ir parocīgs, piemēram, ejot uz poliklīniku.

Bieži auto sēdekļi pārdodas atsevišķi, tāpēc pērkot ratus konsultējieties ar pārdevēju, kurš auto sēdeklītis der Jūsu ratiem

Ratu aksesuāri

Nopērkot ratus, obligāti parūpējieties par papildus aksesuāriem.

 • Pārklājs no lietus.

Jums obligāti būs vajadzīga lietus aizsargplēve. Dažiem modeļiem lietus aizsargplēve ir iekļauta komplektā.

Vēlams iegādāties lietus aizsargplēvi, kuras sastāvā ir silikons. Tas neplīst kā parasta plēve un aukstā ziemas laikā nesasalst.

  • Anti moskīta tīkls.

Vasaras laikā ļoti noderīgs pret moskītiem.

 • Soma uz roktura.

Ja pie ratiem nav soma, kas piestiprināma pie roktura, obligāti nopērciet atsevišķi. Somā var ielikt visu kas nepieciešams mazulim. Vēlams ja somā ir mazgājams ieliktnis.

 • Vilnas guļammais (konverts)
 • Rotaļlietas ratiem
 • Saulessargs/lietussargs